ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում ազդարարվեց «ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի բորսայական առևտրի մեկնարկը
21. 01. 2016
27.01.2016թ.-ին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ժամանակ ազդարարվեց «ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի բորսայական առևտրի մեկնարկը:
Հիմնադրամի 1-ին և 2-րդ թողարկման անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ցուցակվել և ընդգրկվել են ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի պարտատոմսերի երկրորդային (Bbond) ցուցակում, ինչպես նաև ցուցակման պահից թույլատրվել են նշված պարտատոմսերով հասցեական առևտուրը և ռեպո գործարքների կնքումը:
Ցուցակման արարողությանը ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյան, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան հյուրեր միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից և ՀՀ ֆինանսական ընկերություններից:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի Գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը բացման իր խոսքում նշեց. «Այս օրը շատ կարևոր է ՀՀ արժեթղթերի շուկայի համար, քանի որ մենք ականատես ենք լինում նոր ֆինանսական գործիքի ծնունդին, որը բացառիկ է և աննախադեպ իր կառուցվածքով, շահառուների քանակով, ինչպես նաև ֆինանսկան հոսքերի սխեմայով»:
Հիմնադրամի առաջին թողարկման՝ 1,132,800 ԱՄՆ դոլար ընդանուր ծավալով, 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 36 շրջանառության ժամկետով, արժեկտրոնի 8.5% տոկոսադրույքով պարտատոմսերը (ISIN - AMLPSFB21ER2) շրջանառվելու են Բորսայում LPSFB1 հապավմամբ, իսկ երկրորդ թողարկման՝ 446,260,000 ՀՀ դրամ ընդանուր ծավալով, 10,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, 36 ամիս շրջանառության ժամկետով, արժեկտրոնի 15% տոկոսադրույքով պարտատոմսերը (ISIN - AMLPSFB22ER0)՝ LPSFB2 հապավմամբ:
ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսն իր ելությում ողջունեց և շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու գործում և նշեց, որ նշված գործիքի միջոցով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ են ձևավորվում, որոնք կարող են ուղղվել գյուղերի զարգացմանը և վարկային ֆինանսավորման ապահովմանը:
«Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ-ի Գլխավոր Տնօրեն Տիգրան Կարապետյանն իր հերթին նշեց, որ այս ֆինանսկան գործիքի ներդրումային գրավչության բարձրացման կարևոր պայմաններից է երաշխավորությունը, որը ԱՄՆ ՄԶԳ-ն տրամադրել է պարտատոմսերի սեփականտերերին մայր գումարի 50%-ի չափով: Նա նաև հավելեց, որ այս նախագիծը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության արգասիքն է:
«ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ի մասին «ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2015 թվականի օգոստոսի 31-ին «Ակտիվների արժեթղթեվորման և ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ բացառապես արժեթղթավորման և ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի թողարկման գործունեություն իրականացնելու նպատակով:
Հիմնադրամը 2015 թ. սեպտեմբերի 16-ին գրանցվել է Հայաստանի կենտրոնական բանկում՝ որպես արժեթղթավորման հիմնադրամ: Հիմնադրամը հիմնադրվել է երեք տարի ժամկետով՝ սկսած այն ամսաթվից, երբ կավարտվի ակտիվներով ապահովված թողարկված արժեթղթերի տեղաբաշխումը՝ մինչև 18 ամիս երկարաձգման հնարավորությամբ: Հիմնադրամի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել հիմնադրամի կառավարչի՝ «Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ-ի պաշտոնական կայք՝ http://www.capital.com.am:

On 27.01.2016 during a special ceremony held at NASDAQ OMX Armenia the launch of exchange trading of the bonds issued by "LOAN PORTFOLIO SECURITIZATION FUND I" was announced.
The first and the second issues of nominal coupon bond of the Fund will be listed and included in the secondary Bbond list of NASDAQ OMX Armenia, as well as will be allowed to manual and REPO trading.
Mr. Richard Mills, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the USA to the RA, Mr. Vache Gabrielyan, Vice Prime Minister of the RA, Mr. Vakhtang Abrahamyan, Deputy Chairman of the Central bank, as well as many other dignitaries form international organizations and financial companies of the RA were present at the ceremony.
"This is an important day for the RA securities market, as we are witnessing the birth of a new financial instrument, which is unique and unprecedented in its structure, the number of beneficiaries, as well as financial flows scheme", noted Mr. Konstantin Saroyan.
The Fund's bonds first issue (ISIN - AMLPSFB21ER2) for a total amount of USA 1,132,800, comprising 11,328 coupon bonds with nominal value of USD 100, coupon rate of 8.5% and maturity period of 36 months will be traded under LPSFB1 ticker symbol, while the second issue of bonds (ISIN - AMLPSFB22ER0) for a total amount of AMD 446,260,000, comprising 44,626 coupon bonds with nominal value of AMD 10,000, coupon rate of 15.0%, maturity period of 36 months will be traded under LPSFB2 ticker symbol.
In his speech Mr. Richard Mills welcomed and thanked all those who had contributed to the realization of this initiative and noted that additional funds are formed through such kind of instrument, which can be used to finance rural development and ensure provision of credits.
Mr. Tigran Karapetyan, General Director, "Capital Investments" CJSC noted that one of the main factors, which increases investment attractiveness of the mentioned financial instrument is the guarantee - 50% of the principal amount, which USAID allocates to the bond owners. He also added that this project is the result of the state - private sector cooperation.
About "LOAN PORTFOLIO SECURITIZATION FUND I" "LOAN PORTFOLIO SECURITIZATION FUND I" is a non-profit company, which was established on August 31, 2015 under the RA law on "ON ASSET SECURITIZATION AND ASSET BACKED SECURITIES" solely for the purpose of carrying out securitization activities and issue of asset backed securities. On September 16, 2015 the fund was registered as a securitization fund by the Central bank of RA.
The fund has been established for 3 years starting from the date of placement of asset backed securities with possibility of extension up to 18 months. For further information please visit the Fund's manager official web-site:http://www.capital.com.am.