«Գլոբալ Կրեդիտ»-ում տեղի է ունեցել փոփոխություն․ կազմակերպությունը դիմավորել է իր նոր գործադիր տնօրենին, միաժամանակ ամփոփել 2024թ․ ֆինանսական տարվա ձեռքբերումները։ Նորանշանակ գործադիր տնօրեն Տիգրան Պետրոսյանը ներկայացրել է կառավարման իր մոտեցումները, ընթացիկ արդյունքներն ու առաջիկա անելիքները։
- Ինչպիսի՞ տպավորություն ունեք նոր կազմակերպության եւ թիմի մասին:
– Նախ նշեմ, որ «Գլոբալ Կրեդիտ»-ի ընտրած բիզնես մոդելն ընկերությանը շուկայում միշտ առանձնահատուկ կերպով է դիրքավորել․ այն մեկտեղում է նորարական մոտեցումներ, կիրառում առաջադեմ գաղափարներ՝ միաժամանակ ապահովելով կայուն զարգացում և պատասխանատու գործունեություն: Իսկ արդեն նոր պաշտոնում հանդիպել եմ անսահման նվիրվածությամբ ու պրոֆեսիոնալիզմով օժտված ընկերության հիանալի թիմին, որը դարձրել է ընկերությունն առաջատար ֆինանսական կազմակերպություններից մեկը։ Նման թիմ առաջնորդելը պատասխանատու, բայց նաեւ պատվաբեր է, եւ ես վստահ եմ, որ իմ փորձառությամբ կնպաստեմ մեր դիրքերի շարունակական բարելամանը՝ կիրառելով նոր մոտեցումներ:
2024 թվականի ընթացքում «Գլոբալ Կրեդիտ»-ը շարունակել է իրագործել իր թվայնացման ռազմավարությունը, որի արդյունքները չեն ուշացել։ Իրականացվել են մի շարք կարեւոր նախաձեռնություններ՝ դարձնելով հաճախորդների վարկավորման գործընթացն էլ ավելի հարմար եւ դյուրին․ նորացված հավելվածը դարձել է հարթակ, որտեղ հաճախորդներն արագ վարկավորումից բացի կարող են ստանալ ամբողջական տեղեկատվություն, կատարել վճարումներ առանց միջնորդավճարի, հետեւել իրենց վճարային պատմությանը եւ շատ ավելին։ Հաճախորդի հարմարավետությունը մեր ռազմավարության հիմքն է։
Այս ֆինանսական տարվա ընթացքում ընկերության վարկային պորտֆելն աճել է 18%-ով, իսկ ակտիվները՝ 14%-ով։ Բիզնես եւ գյուղատնտեսական վարկերը, լիզինգի տրամադրումն իրենց հերթին մեծ շարժիչ ուժ են՝ նպաստելով նաեւ երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։
- Որո՞նք են այժմյան առաջնահերթությունները եւ ունե՞ք արդյոք նոր նախագծեր:
- Առաջիկա տարում մեր ուշադրության կենտրոնում կլինեն մի քանի առանցքային ուղղություններ։ Նախ՝ կշարունակենք զարգացնել հավելվածն ու թվային ծառայությունները՝ առաջարկելով ավելի ճկուն մոդելներ եւ լուծումներ (այդ թվում՝ արհեստական բանականության կիրառմամբ), որոնք մինչ այս ինչ-որ չափով անհնար էին թվում։ Երկրորդ՝ մեկնարկում ենք նոր նախագիծ «Ռենշին» ներդրումային ընկերության Skyline նախագծի շրջանակում․ բնակարանների ձեռքբերման ֆինանսավորումն իրականցվելու է «Գլոբալ Կրեդիտ»-ի միջոցով: Skyline-ը նոր խոսք է հայաստանյան քաղաքաշինության մեջ եւ այս համագործակցությունը մեզ համար ունի հատուկ կարեւորություն, քանի որ նորարարական մոտեցումները, որոնք առաջարկում է Skyline-ը, ամբողջությամբ համահունչ են մեր՝ որպես ֆինանսական կազմակերպություն կիրառած ժամանակակից լուծումների հետ:
- Ի՞նչն է մնում անփոփոխ
- Անփոփոխ են մնում մեր հիմնարար արժեքները՝ վստահելիություն, թափանցիկություն եւ հաճախորդակենտրոն մոտեցում։ Մենք չենք փոխում մեր ինքնությունը, պարզապես զարգացնում ենք այն՝ ժամանակի պահանջներին համապատասխան։
- Ո՞րը կլինի Ձեր ուղերձը հաճախորդներին, գործընկերներին եւ թիմին:
- Շնորհակալություն մեր հաճախորդներին վստահության համար, դա ամենամեծ ձեռքբերումն է։ 2025-ին մենք ավելի հասանելի ենք լինելու եւ ավելի արագ՝ բոլոր ոլորտներում։ Կշարունակենք լսել, հասկանալ ու արձագանքել՝ ծավալելով նորարար եւ ժամանակակից գործունեություն։

A change has taken place at Global Credit. The organization welcomed its new CEO and at the same time summarized the achievements of the 2024 financial year. The newly appointed CEO Tigran Petrosyan presented his management approaches, current results and upcoming tasks.
- What is your impression of the new organization and team?
– First of all, let me note that the business model chosen by Global Credit has always positioned the company in a unique way in the market: it combines innovative approaches, applies progressive ideas, while ensuring sustainable development and responsible activities. And already in my new position, I have met the excellent team of the company, endowed with boundless dedication and professionalism, which has made the company one of the leading financial organizations. Leading such a team is responsible, but also honorable, and I am confident that my experience will contribute to the continuous improvement of our positions by applying new approaches.
During 2024, Global Credit continued to implement its digitalization strategy, the results of which were not long in coming. A number of important initiatives were implemented, making the customer lending process even more convenient and easy. The updated application has become a platform where customers, in addition to quick lending, can receive complete information, make payments without commission, track their payment history and much more. Customer convenience is the basis of our strategy.
During this fiscal year, the company's loan portfolio grew by 18%, and assets by 14%. Business and agricultural loans, leasing, in turn, are a major driving force, also contributing to the socio-economic development of the country.
- What are the current priorities and do you have any new projects?
- In the coming year, we will focus on several key areas. First, we will continue to develop the application and digital services, offering more flexible models and solutions (including using artificial intelligence), which previously seemed impossible to some extent. Second, we are launching a new project within the framework of the Skyline project of the Renshin investment company: financing for the purchase of apartments will be carried out through Global Credit. Skyline is a new word in Armenian urban development and this cooperation is of particular importance for us, since the innovative approaches that Skyline offers are fully consistent with the modern solutions we use as a financial organization.
- What remains unchanged
- Our core values remain unchanged: reliability, transparency and a customer-centric approach. We do not change our identity, we simply develop it in accordance with the requirements of the time.
- What will be your message to customers, partners and team?
- Thank you to our customers for their trust, it is the greatest achievement. In 2025, we will be more accessible and faster in all areas. We will continue to listen, understand and respond, developing innovative and modern activities.